Jak określić wartość posiadanych przez nas antyków?
Większość z nas ma w domu rzeczy, które pamiętają jeszcze naszych dziadków. Może nam się wydawać, że ich wartość jest spora, w końcu są dość stare, być może to nawet okazy kolekcjonerskie. Kiedyś przyjdzie czas, żeby się ich pozbyć i warto się na to przygotować, określają zawczasu wartość posiadanych przez nas przedmiotów. To zadanie może być jednak trudne, jeśli zajmujemy się nim samodzielnie.
Nie wszystko, co jest stare, jest drogie
Wiele osób wychodzi z założenia, że wszystko nabiera na wartości z czasem, ale to nieprawda. Nawet jeśli coś pamięta jeszcze czasy rozbiorów, nie oznacza, że będzie szczególnie cenne. Na wartość posiadanych przez nas rzeczy wpływa kilka czynników, a wiek nie jest najistotniejszym z nich. Żeby coś można było drogo sprzedać, musi to być przedmiot kolekcjonerski, najlepiej w stanie, który pozwala go zidentyfikować. A to oznacza, że kanapa kupiona przez naszego dziadka pięćdziesiąt lat temu raczej nie sprzeda się za kilkaset procent swojej pierwotnej ceny, szczególnie jeśli jest już nadgryziona zębem czasu.
Wartość reguluje obecna sytuacja na rynku
Tym, co w pierwszej chwili wpływa na wartość posiadanych przez nas rzeczy, jest rynek. Jeśli ktoś jest w stanie za daną figurkę czy czasopismo zapłacić najwyżej dwadzieścia złotych, to za więcej jej nie sprzedamy. Niestety rynek wtórny rządzi się zupełnie innymi prawami, niż ten pierwotny. Cen często nie wyznaczają sprzedawcy, ale kupujący, szczególnie jeśli nie mówimy o rzadkich przedmiotach, których już się nie produkuje. Lampka z PRL-u może być warta ciężkie tysiące, jeśli jest to jedna z ostatnich działających sztuk na rynku, ale nie sprzedamy jej za tyle, jeśli obecnie wystawione są setki sztuk tego samego modelu.
Nie możesz być pewny swojej wyceny
Jeśli wyceniasz coś na oko, to musisz przygotować się na to, że twoja wycena nie będzie pełna i dokładna. Powinieneś przeprowadzać ją na podstawie cen podobnych przedmiotów wystawionych na rynku wtórnym i w zasadzie nic innego nie powinno Cię interesować. Nie ważne, jak wiele pieniędzy włożyłeś wcześniej w odnowienie danego przedmiotu albo jak duży sentyment z nim wiążesz. Dla przyszłego nabywcy najważniejsze będzie to, że jego wartość jest przez Ciebie ogromnie zawyżona. To jeden z minusów sprzedawania cennych pamiątek rodzinnych, ale jeśli już się na to zdecydujemy, to musimy się dostosować.